DUYURU DETAYI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dubai Cityscape Fuarı'nda Türkiye'deki riskli yapılarla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Olası bir depremle ilgili yeni bir yasa hazırladıklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye ve İstanbul'daki riskli yapılarla ilgili rakam verdi. Türkiye genelinde 15 milyon bağımsız birimin yarısının riskli olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, İstanbul'da 600 bin yapının risk altında olduğunu açıkladı. 

 

İşte Bakan Özhaseki'nin riskli yapı açıklaması: "1999'a kadar yapılan binaları elden geçirdiğimiz halde risk taşıyor.  1999 yönetmeliğinden sonra deprem göz önünde bulundurulduğu için son 15-20 yılda yapılan binalar daha sağlıklı ve sağlam gözüküyor. Bir binanın yüksek katlı olması riskli olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle 2000'lerden sonra yapılan binaları sağlıklı görebiliriz. Öncesine ait 15 milyon civarında bağımsız birimimizin yarısı riskli gözüküyor.  Benim hedefimde bu 7,5 milyon riskli bağımsız birim var. İstanbul'da ilk etapta 600 bin riskli yapı gözüküyor."